Vedci stoja za objavmi, ktoré zlepšujú náš život a prinášajú nám najnovšie poznatky o našom svete. Vďaka nim poznáme prírodu, vesmír aj nás samých a ich práca prispieva k tomu, aby sme napredovali. Ich práca mnohokrát prekračuje hranice bežného poznania a zachádza do najskrytejších tajov všetkého, čo nás obklopuje. Vďaka búraniu fyzických aj mentálnych hraníc a spolupráci výskumníkov a inovátorov môžeme dnes všetci využívať výsledky vedy v každodennom živote. Neviditeľní hrdinovia pracujú v laboratóriách a preto chceme, aby sa o nich viac hovorilo. (www.nocvyskumnikov.sk)
Súčasťou celoslovenského projektu NOC VÝSKUMNÍKOV je tento školský rok aj výtvarná súťaž Nakresli slovenského vedca, do ktorej sa ochotne a so záujmom zapojilo počas dištančného vzdelávania päť žiačok 7. a 8. ročníka. Ich úlohou bolo nakresliť ľubovoľného slovenského vedca a krátkym vlastným popisom opísať, čomu sa venuje.
Zdenka Valeková, 7.B – Pavol Čekan je slovenský vedec a biochemik, ktorého spoločnosť sa venuje vývoju a výrobe koronatestov, ale aj diagnostike onkologických ochorení, najmä rakoviny prsníka. Tvrdí, že testovanie s nami zostane dlhodobejšie, preto sa bude musieť vyvinúť test napríklad zo slín, ktorý nebude nepríjemný pre človeka a na jeho výsledok sa nebude dlho čakať. Pôsobil istý čas v zámorí, ale aj na Islande, odkiaľ si okrem množstva zážitkov doniesol aj množstvo skúseností. Hovorí, že „ vedci sú obyčajní ľudia, ktorí sú ponorení v hĺbkach svojho záujmu."
Natália Jančová, 7.B – Fedor Šimkovic sa venuje jadrovej fyzike a biofyzike. Vo výskume využíva atómové jadrá ako laboratórium na štúdium neutrín. Fedor Šimkovic je laureátom ESET Science Award 2020 - výnimočná osobnosť slovenskej vedy.
Zuzana Janoštinová, 7.B – Daniel Ševčovič je vedec, ktorý tvorí modely šírenia koronavírusu. Vedie tím, ktorý vytvára modely šírenia pandémie koronavírusu či osýpok, venuje sa však aj finančnej matematike.
Soňa Harmatová, 8.A – Boris Klempa je virológ. Zúčastnil sa na vývine testov na odhalenie vírusu SARS-CoV-2. Venoval sa výskumu vírusu kliešťovej encefalitídy. Začiatkom marca tohto roka, keď sa na Slovensku objavil prvý prípad infekcie koronavírusom, bol prizvaný na rokovanie krízového štábu mesta Malacky.
Veronika Šrobová, 8.A – Silvia Pastoreková je slovenská vedkyňa, ktorá sa venuje výskumu onkológie, molekulárnej a bunkovej biológii, hypoxii,... Je tiež riaditeľkou medicínskeho centra SAV.