Deň jablka v ŠKD
- 4
ŠKOLSKÝ POHÁR SFZ - malý futbal mladších žiakov
Dňa 19.10. 2022 sa na multifunkčnom ihrisku pri ZŠ Š. Šmálika v Tvrdošíne uskutočnila kvalifikácia do okresného kola malého futbalu mladších žiakov. Z troch zápasoch sa nám podarilo 1x zvíťaziť a 2x prehrať. Na postup to teda nestačilo. Naši žiaci obsadili 3. miesto. Na reprezentácii školy sa podieľali: Feranc Filip, Feranc Kristián, Jandura Timotej, Kučera Adam, Magerčák Sebastián, Petrek Dávid, Šiška Maroš,Škerda Filip, Tabačák Jonáš, Tabačák Tobiáš. Za ich reprezentáciu, snahu a pekné výkony ďakujeme!
#STOPONLINEGROOMING
Naša škola si na dobu jedného mesiaca zapožičala tzv. putovné LEPORELO #STOPONLINEGROOMING s cieľom pomôcť žiakom byť viac pripravení na online prostredie, viac všímaví k svojmu okoliu, opatrnejší v komunikácii s ľuďmi, ktorých nepoznajú, ale hlavne aby vedeli, že v tom všetkom nie sú sami.
Leporelo i elektronickú brožúru „Kybergrooming a sexuálne zneužívanie dospievajúcich v online priestore – príručka pre pedagogických a odborných zamestnancov“, z ktorej mohli učitelia čerpať námety na aktivity so žiakmi na triednických hodinách pripravilo o.z. IPčko, dobrovoľníci (psychológovia a sociálni pracovníci), ktorí venujú svoj voľný čas mladým ľuďom, ktorí sa ocitli v zložitých, často až krízových životných situáciách. Poskytujú im dostupnú podporu, prijatie a profesionálnu odbornú pomoc v bezpečí a anonymite.
Záleží nám na tom, aby deti vedeli o kybergroomingu viac, záleží nám na ich bezpečí v online priestore.
8
Deň jablka
Aj tento rok sme si pripomenuli sladučkú chuť červených jabĺk vďaka Medzinárodnému dňu jablka. Tento deň každoročne pripadá na 21. október a potvrdzuje, že jablká sú od nepamäti dôležitou súčasťou nášho jedálnička. Jablone nájdeme azda v každej slovenskej záhrade a sú symbolom nášho ovocinárstva. Celý deň bolo všade cítiť vôňu jabĺčka. Deti a učitelia prišli do školy poobliekaní vo farbách jabĺk. Pochutnávali si na jabĺčkach z našej školskej záhrady, ktoré na hodinách techniky starší žiaci sami pooberali. Ako hovorí ľudová múdrosť: „Každý deň jablko, od lekára ďaleko.“
21
Bullying - šikanovanie
Téma šikanovania je diskutovaná aj na hodinách ANJ. Žiaci sa zoznamujú so slovnou zásobou, spoznávajú príbehy šikanovaných detí a charakteristiku osôb, ktoré šikanujú a sú šikanované. Potom už diskutujú a tvoria plagáty, ktorými dávajú najavo, že šikana je zlá a treba ju zastaviť. Milý a priateľský človek je vítaný.
Oravská pomoc
Akákoľvek pomoc je lepšia ako žiadna !
Každý človek v núdzi je odkázaný na pomoc iných. Nikdy nemôžeme vedieť, kedy pomoc budeme potrebovať a v akej situácii sa ocitneme. Človek si povie: „Ako ja môžem niekomu pomôcť?“ A pri tom obrovská pomoc je už, keď niekomu podáme pohár vody, keď sa na niekoho usmejeme alebo podáme pomocnú ruku a urobíme druhým krajší deň. Pomáhať sa dá naozaj všelijako, či už veľkými skutkami alebo maličkými skutkami. Každá pomoc sa ráta. Ale poskytnutie prvej pomoci, ktorou môžeme zachrániť ľudský život, by malo byť povinnosťou každého človeka.
Na jesenné účelové cvičenie sme tento školský rok pozvali aj odborníkov, ktorí sa prvej pomoci venujú ako dobrovoľníci. Sú to šikovní mladí ľudia z Občianskeho združenia Oravská pomoc so sídlom v Námestove. Žiakom našej školy sa v dňoch 17. a 18. októbra 2022 venovali 15 hodín. S každou triedou prebrali a precvičili život zachraňujúce činnosti, ako je zhodnotenie situácie, ako zisťovať príznaky úrazu, ako poskytnúť prvú pomoc až po privolanie špecializovanej pomoci.
Dúfame, že nadobudnuté zručnosti budú žiaci vedieť v reálnom živote využiť, ale želáme si, aby tých príležitostí bolo čo najmenej.
20
AKO BYŤ ZODPOVEDNÝ
V utorok 18.10.2022 bola odborníkmi z CPPPaP Tvrdošín realizovaná ďalšia zo skupinových aktivít s názvom „Ako byť zodpovedný - povinnosti, hodnoty, rešpekt.“ Program sa uskutočnil v 5.A a 5 B triede.
Cieľom bolo nenásilnou a pre žiakov prijateľnou (nie poučnou) formou priniesť nový pohľad na učenie sa, hodnoty, povinnosti, rešpekt, ako aj vzťahy s rovesníkmi a „dospelákmi“.
Škola v prírode - október 2022
Škola v prírode Liptovský Ján
V dňoch 3.10. - 7.10. 2022 sa žiaci 4. ročníka zúčastnili Školy v prírode v nádhernom prostredí Liptovského Jána. Žiaci mali možnosť spoznávať zákutia tejto malebnej obce aj okolitej prírody.
Poobedňajší animačný program zahŕňal pohybové aktivity, stretnutie s kanisterapeutkou či horským záchranárom a vychádzky spojené so zaujímavými prednáškami o prírode Slovenska. Okrem toho sme navštívili Stanišovskú jaskyňu, Park Mini Slovensko so zmenšenými modelmi významných miest našej krajiny a spoznávali sme kultúrne a prírodné pamiatky Liptovského Jána, napr. Svätojánsku rozhľadňu, termálny prameň či starobylé sýpky.
Dni utekali veľmi rýchlo, ani sme sa nenazdali a bol tu koniec nášho malého dobrodružstva. V deň návratu naša cesta domov smerovala cez Liptovský Mikuláš, kde sme navštívili svet optických klamov v galérii Ilusia.
Veríme, že pre žiakov bol týždeň strávený v Škole v prírode plný nezabudnuteľných zážitkov, zábavy, ale aj nových poznatkov a budú na tieto dni dlho a s radosťou spomínať.
3
Plavecký výcvik 3.ročník
„Sme plavci,“ povedali žiaci tretieho ročníka po piatich dňoch intenzívneho plaveckého výcviku v AQUA RELAX Dolný Kubín. Pod vedením plaveckej školy Tulipánik získali i v tomto školskom roku jednu z dôležitých životných zručností. Za veľkú snahu a po preukázaní schopnosti preplávať 25 metrov voľným štýlom boli odmenení diplomom a voľnou vstupenkou do vodného sveta v AQUA RELAX. Veríme, že základy, ktoré im obetaví plaveckí inštruktori dali, budú aj naďalej rozvíjať.
14
Čína – ríša za Veľkým múrom
Po dlhšej prestávke spôsobenej pandémiou sme sa opäť mohli stretnúť s jedinečnými ľuďmi - cestovateľmi, ktorí nám pútavou formou prezentovali ich cestu po Číne.
Tentokrát sme sa ocitli v rozľahlej, historickej a mystickej Číne. Prešli sme sa po Veľkom čínskom múre. Dozvedeli sme sa, že ho vlastne nevidno z vesmíru, ako bolo doteraz prezentované. Spoznali sme pandu veľkú a pandu červenú v ich prirodzenom prostredí. V nemom úžase sme pozerali na rituálny nebeský pohreb. Vydali sme sa na samotný západ krajiny do provincie Sin-ťiang, kde Čína už nie je Čínou. Spoznali sme predhorie Himalájí a Tibetskú náhornú plošinu. Popritom sme mali vysvetlené pojmy náveterná a záveterná strana. Himaláje nám priblížili aj život miestnych nomádov, ktorí pasú svoje stáda divých jakov. Zoznámili sme sa aj s miestnymi menšinami, ich zvykmi a tradíciami. Odtiaľ sme sa presunuli do hektických moderných miest ako je Šanghaj či Peking. Veľmi zaujímavá bola téma čínskej kuchyne, ako aj príprava a pitie čaju.
Naši záchranári
V pondelok 10.10.2022 sa žiaci 6.B triedy – Dušan Pavčo a Ján Hajdúk vracali autobusom zo školy domov do Oravského Bieleho Potoka. Keď vystúpili z autobusu, uvideli na druhej strane ležať v potoku staršieho muža s rozbitou hlavou. Chlapci muža vytiahli a zavolali RZP a svojim rodičom, čakali až do príchodu sanitky. Pri záchrannej akcii im pomáhal aj miestny pán farár.
Ste pre nás vzorom chlapci. Ďakujeme.
Emka to vie...
Základným poslaním školského vzdelávania a výchovy je efektívne vzdelávanie – teda vedenie žiaka k získavaniu informácií, ich kritickému posudzovaniu a triedeniu a nemenej dôležité je aj podnecovanie sociálneho a osobnostného rozvoja žiaka. Našou snahou je, aby sa spojenie vzdelávania žiaka a jeho rozvoja odrážalo aj v aj v stratégii školy zameranej na prevenciu najznámejších spoločensky nežiaducich javov v škole a úsilie uprednostňovať nerizikové správanie a zdravie neohrozujúci spôsob života.
Mnohé zo školských preventívnych aktivít vyžadujú účasť odborníkov špeciálne vzdelaných a školených na túto problematiku. Naša škola spolupracuje s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva v Tvrdošíne.
Tento školský rok sme začali dňa 12.10. v obidvoch triedach prvého ročníka s programom „Emka to vie“. Tento program rozvíja prosociálne správanie predchádza sociálno-patologickým javom prostredníctvom rozprávok, hier, zážitkových aktivít a diskusií zameraných na rôzne oblasti rizikového správania. Primárne ide o prevenciu šikanovania a agresívnych prejavov s dôrazom na posilnenie vekuprimeraných spôsobov riešenia agresívneho správania a osvojenie si adekvátnych spôsobov, ako chrániť seba i ostaných.
Veríme, že aj týmto spôsobom prispievame k správnemu rozvoju každého žiaka našej školy
Rok odkazu štúrovcov
Rok 2022 bol Maticou slovenskou vyhlásený za Rok odkazu štúrovcov. Žiaci deviateho ročníka vytvorili zaujímavé projekty s touto tematikou, čím si prehĺbili vedomosti a pripomenuli odkaz štúrovcov aj pre súčasnú dobu.Štúrovská generácia je pre nás najvýznamnejšou generáciou v slovenských dejinách. V roku 2022 si pripomíname 200 rokov od narodenia osobností slovenského národného života, ako boli Ján Francisci, Štefan Marko Daxner, Janko Kráľ, Ján Kalinčiak, Samuel Štefanovič, Ján Rotarides, Ján Palárik a ďalší. Mnohí z nich pochádzali z chudobných slovenských pomerov, ale ani to im nezabránilo, aby sa stali tvorcami dejín. Ich nadčasové myslenie, obeta, pracovitosť, dnes chýbajúca jednota v národnom hnutí, to, že bojovali perom aj mečom za lepšie národné a sociálne požiadavky ľudu, je vzorom i pre dnešné generácie. Mnohí z nich boli za svoje presvedčenie a názory prenasledovaní a väznení, no nikdy nepoľavili. Svoju historickú úlohu splnili úspešne, aj preto môžeme dnes žiť v suverénnej Slovenskej republike a hovoriť slovenským jazykom. Generácia štúrovcov je aj po 200 rokoch pozitívnym a trvalým vzorom.
Biologická exkurzia
Dňa 5.10.2022 sa žiaci piateho ročníka zúčastnili biologickej exkurzie v Slovenskom múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Prezreli si expozície: Kras a jaskyne Slovenska, Zem - miesto pre život a Chránená príroda Slovenska. Po prehliadke absolvovali aj environmentálny program - "Po stopách zvierat", kde sa naučili poznávať živočíchy podľa zvukov, lebiek a pobytových znakov (stopy, trus, vývržky a iné).
29
Hodina biológie
Hodinu biológie sme si my šiestaci užili trochu ináč. Priniesli sme rôzne druhy ovocia a zeleniny, učili sme sa ich rozdeliť do určitých kategórií a nakoniec sme si pripravili chutný ovocný šalát. Obohatili sme sa nielen o nové vedomosti, ale aj o vitamíny.
3
Exkurzia Martin
6.10.2022 sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili literárno-historickej exkurzie v Martine. Deň začali v Literárno-vednom múzeu, ktoré sídli v pôvodnej budove Matice slovenskej. Dozvedeli sa informácie o otvorení, ťažkých začiatkoch, zatvorení a napokon i znovuotvorení Matice slovenskej. Druhá časť výkladu bola zameraná na historický vývoj slovenskej literatúry od čias Veľkomoravskej ríše po romantizmus. Potom ich kroky smerovali do Slovenskej národnej knižnice, kde sa oboznámili s fungovaním tejto inštitúcie a spôsobom požičiavania kníh. Lektorka ich previedla priestormi, kde si možno vypožičať rôzne dokumenty – niektoré spracované v digitálnej podobe. Deň zakončili na Národnom cintoríne v Martine, kde sú pochovaní významní dejatelia našej histórie.
4
Noc výskumníkov a Múzeum máp
- 8
30. septembra sa v Banskej Bystrici konal festival vedy Európska noc výskumníkov, na ktorom sme sa zúčastnili so žiakmi 6.ročníka. Podujatie sa konalo v OC Europa na jej jednotlivých poschodiach. Boli tu pripravené vedecké stánky a workshopy na tému vedecký svet, ochrana životného prostredia. Žiaci si mohli vyskúšať rôzne interakcie s robotmi, virtuálnou realitou, oživiť malé dieťa, zistiť svoju uhlíkovú stopu, ale aj ako oklamať chuť. V jednom zo stánkov si žiaci vyskúšali svoje tlmočnícke schopnosti.
Keďže sme boli v Banskej Bystrici, využili sme aj možnosť navštíviť Múzeum máp v Kynceľovej. Sprievodkyne múzeom nás oboznámili s históriou a tvorbou máp. V jednej z miestností si žiaci overili svoje topografické zručnosti. Pomocou piesku a dataprojektora pretvárali reliéf územia a zároveň pozorovali meniace sa vrstevnice. Poslednou aktivitou bola tvorba máp na PC, kde žiaci dopĺňali mapové znaky.
September v ŠKD
- 5
Exkurzia v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach
Posledný septembrový deň sme so žiakmi deviateho ročníka zavítali do Slovenského technického múzea v Košiciach, kde sme navštívili expozíciu Sieň elektrických výbojov a Planetárium. V krátkom dokumente sme bližšie spoznali vynálezcu striedavého prúdu Nikola Teslu, ktorý sa zaraďuje medzi 10 najvýznamnejších vedcov na svete. Mali sme si možnosť vyskúšať alebo vidieť experimenty s elektrickou energiou ako napr. Triboelektrický jav, Teslove Kolumbovo vajce, Faradayova klietka, či Van de Graaffov generátor. V Planetáriu sme pozorovali oblohu, ktorú videli ľudia, keď ešte nebola vynájdená elektrická energia, učili sme sa hľadať súhvezdia na jesennej, či zimnej oblohe, ktorá je vraj najkrajšou, čo sa týka hviezdneho obsadenia. V múzeu vlastnia i vzácne ďalekohľady (napr. Štefánikov ďalekohľad), z ktorých sme niektoré aj vyskúšali. V Múzeu letectva, ktoré tento rok oslavuje svoje 20. výročie sme videli výnimočnú zbierku exponátov leteckej i cestnej dopravy, ktorá zaujala najmä chlapcov. Plní zážitkov sme sa ešte na záver exkurzie presunuli do OC OPTIMA, ktoré bolo zároveň jedným z festivalových miest tohtoročnej Noci výskumníkov, kde žiaci popri relaxu mali možnosť navštíviť aj vedecké stánky.
25
Literárno – historická exkurzia Havránok – Liptovský Mikuláš
- 16
Aj túto jeseň sme sa vybrali so žiakmi 7. ročníka spoznávať blízky región. Najprv sme navštívili známu liptovskú archeologickú lokalitu Havránok, ktorá sa nachádza nad priehradným múrom Liptovskej Mary. Pútavý výklad žiakov motivoval, preto si so záujmom prezreli rekonštrukciu keltskej osady, zvyšky opevnenia, druidskú svätyňu, obetnú šachtu s oltárikom a milodarmi, kamenné cesty so stĺporadím či napodobeniny keltských mincí.
Nasledovala prehliadka Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši, ktorá sa začína prehliadkou Jánošíkovej mučiarne. Tu sa žiaci oboznámili s rôznymi formami mučenia v stredoveku a tiež s krutým osudom najznámejšieho slovenského zbojníka. Prostredníctvom historických predmetov, fotografií a archívnych dokumentov lektorka previedla žiakov takmer 700-ročnými dejinami mesta- od prvej zmienky o Svätom Mikuláši až po koniec 2. svetovej vojny. Žiakom sa páčila aj miestnosť venovaná Aurelovi Stodolovi a Eduardovi Penkalovi, no chlapcov očarila novozriadená výstavná sieň venovaná hokejistom z Liptovského Mikuláša.
Našu pozornosť zaujala aj jednopodlažná klasicistická židovská synagóga, ktorá patrí k najväčším a najštýlovejším na Slovensku.
Exkurzia pomohla žiakom konkretizovať osvojené teoretické poznatky, poznávať predmety, javy a procesy v ich pôvodnom prostredí a v typických podmienkach.